Fitoterapi Nedir? - Pendik Yüzyıl Hastanesi
Genel Sağlık

Fitoterapi Nedir?

Fitoterapi, fiziksel ve psikolojik şikayetleri hafifletmek için şifalı otların ve tıbbi bitkilerin iyileştirici etkilerini kullanır. Bitkisel tıp, yüzyıllardır insanlar tarafından kullanılan ve günümüzde de popülerliğini koruyan bir tedavi yöntemidir. Fitoterapi, bitkilerin sağlık üzerindeki iyileştirici etkilerinden faydalanmayı amaçlar. Geleneksel olarak, şifalı otların ve bitkilerin kullanımı, birçok fiziksel rahatsızlıkla mücadelede destekleyici bir rol oynamıştır. Günümüzde bilimsel araştırmalar, bitkisel bileşenlerin sağlık üzerindeki olumlu etkilerini doğrulamaktadır. Örneğin, bazı bitkiler anti-enflamatuar özelliklere sahip olabilirken, bazıları da bağışıklık sistemini destekleyebilir. Fitoterapi uygulamaları, bitkisel kaynaklı çaylar, tentürler, merhemler veya uçucu yağlar gibi çeşitli formlarda olabilir. Bunlar, stresle başa çıkmaktan uyku kalitesini artırmaya ve sindirim sorunlarıyla mücadeleye kadar geniş bir yelpazede kullanılabilir. Ancak, her bitkinin etkileri ve kullanımı konusunda dikkatli olmak ve uzman tavsiyesi almak önemlidir, çünkü yanlış kullanım veya dozlar istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Fitoterapi, modern tıbbın tamamlayıcısı olarak görülebilir ve birçok insan doğal iyileşme süreçlerine katkıda bulunabileceğine inanmaktadır.

Şifalı Bitkilerin Tıbbi Faydaları

Öncelikle çocuklar, gebe ve emzikli bireyler bu tür bitkileri kullanmamalı. Onun dışında kronik hastalığı olan bireylerde mutlaka doktora danışılarak kullanmalıdır.

Altın Otu

Altın otunun öne çıkan özelliklerinden biri ödem atıcı ve idrar söktürücü olmasıdır. Bu özelliği, C vitamini ile birleştiğinde yağ yakımına destek olabilir. Aynı zamanda altın otu yağı, cilt problemlerine yönelik oldukça etkili olabilir. Özellikle hemoroid rahatsızlığı olan bireylerde tedavi sürecine yardımcı olabilir. Bu bitkinin bu geniş yelpazedeki faydaları, birçok sağlık problemine karşı doğal bir destek sağlamaktadır.

Aynı Safa

Adet düzensizliklerine yardımcı olur. Hormonal problemler ve adet döngüsünü düzenlemede faydalı olduğu söylenmektedir.

Eski çağlardan beri yaralara veya darbeye bağlı hasarlı bölgelere sürülerek kullanılmıştır. Bu şekilde, yaraların iyileşmesine yardımcı Cilt hastalıklarının tedavisinde doğal bir yöntem olarak kullanılabilir. 

Özellikle cilt sorunlarıyla mücadelede kullanılmaktadır..Özellikle kan çıbanlarının giderilmesinde etkili olabilir.Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.Vücuttaki iltihaplanmayı azaltabilir ve bu sayede çeşitli rahatsızlıklara karşı koruyucu destek sağlayabilir.

Ayrık Otu

Besinlerden kaynaklı bağırsak ve mesanede kum ve taş oluşur. Ayrık otu bu sağlık sorununun riskini azaltır. Ayrıca İltihaplı hastalıklarda doğal ilaç olarak kullanılır. Bilinen en yaygın özelliği ise İdrara söktürücü olmasıdır.

Ebe Gümeci

Bronşit, nezle nefes darlığı için ideal. Göğsü yumuşatıp öksürüğü kesiyor. Zehirlenmelere, burun kanamalarına, idrar yolları tıkanmalarına, böbrek hastalıklarına iyi gelir. 

Safran

Safran,canlı kırmızımsı altın rengini krosin ve krosetin gibi karotenoid bileşiklerden alan bir baharattır.

Safran, depresyon, anksiyete, şizofreni, kalp hastalığı, Alzheimer hastalığı ve tip 2 diyabet gibi çeşitli durumlar için doğal bir tedavi olarak umut vaat etmektedir. Safranın beyinde ruh halini iyileştiren nörotransmitter serotonin seviyelerini artırdığı ve bunun da anksiyete ve depresyon gibi durumlar üzerinde olumlu etkileri olabileceği düşünülmektedir.

Tarçın

Tarçın; Bu baharat güçlü antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.Düzenli olarak tarçın tüketmek veya tarçın takviyesi yapmak önemli metabolik faydalar sağlayabilir. Çalışmalar, 40 ila 90 gün boyunca günde 1-6 gram arasında tarçın tüketen kişilerin kan şekeri, kan lipidi ve kan basıncı seviyelerinde düşüşler yaşadığını göstermiştir.

Karabaş Otu

Tarihte Karabaş otu, Osmanlı döneminde kolera gibi hastalıklarla mücadelede ve 1. Dünya Savaşı sırasında yaraların iyileştirilmesinde kullanılmıştır. O dönemlerde bile bu bitkinin şifalı özellikleri fark edilmiş ve tedavide kullanılmıştır.

Hatmi Çiçeği

Hatmi çiçeği, kuru öksürüğe şifa olmasıyla bilinirken, grip, nezle gibi hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırır. Sindirim sistemini düzenler, ağrıları dindirir, cilt sağlığını destekler ve doğal bir sakinleştirici olarak stresi azaltır. Aynı zamanda iltihapları iyileştirir ve diş sağlığını olumlu yönde etkiler.

Çörek Otu

Çörek otu, bağışıklık sistemini güçlendirerek, kan basıncını düşürüp kolesterolü dengelerken aynı zamanda karaciğer sağlığını destekler. Ayrıca sindirimi rahatlatır, iltihaplı hastalıklara iyi gelir ve kanser riskini azaltabilir.

Şifalı bitkiler hakkında önemli notlar

 • En önemli nokta, bitkilerin bir hekim veya uzman tavsiyesi ile hazırlanması gerektiğidir.
 • Bitkiler uzun süre kaynatılmamalıdır. Tadı hoş olmayan bitkiler şekerle değil balla tatlandırılmalıdır.
 • Bitkisel tedavi uzun vadede yanıt verir. Kısa sürede sonuç beklemeyin.
 • Öz Suyu acı olan şifalı bitkiler genellikle kan temizleyicidir. Büyük fayda sağlayacaktır.
 • Birçok şifalı bitkinin yan etkileri aynı bitkinin başka bir kısmı ile telafi edilebilir. Bu durumu sineklerle açıklayabilirim. Sineklerin bir kanadı zehirlidir, diğer kanadı ise panzehirdir. 
 • Aynı durum bitkiler için de geçerlidir. Kayısı ishal olduğunda çekirdeği yenmelidir. İshal çekirdeği keser. Kaşıntı veya sivilce olduğunda fındık yaprağı kullanılmalıdır. Yaprak bu etkiyi ortadan kaldırır.
 • Kayısı, incir ve şeftali meyvelerinin hazmı kolaylaştırıcı etkisi vardır.
 • Bitkiler gölgede kurutulmalıdır. Doğrudan güneş ışığına maruz kalan bitkilerin içerdiği faydalı maddeler kaybolur.
 • Sirke güçlü bir dezenfektandır.
 • “Ne kadar çok bitki kullanılırsa karışım o kadar iyi olur” düşüncesi yanlıştır. Bitkileri birleştirdikçe ve karıştırdıkça faydalı etkileri azalır.
 • Meyve ve sebzeler de tedavi amaçlı kullanılabilir. Her bir meyve ve sebzenin faydalarını öğrendiğinizde birçok hastalığa şifalı bitkiler kadar iyi geldiğini görebilirsiniz.
 • Çok yönlü şifalı bitkiler kategorisinde değerlendirilen bal, çörek otu, misvak, sarımsak, hurma gibi besinleri düzenli olarak tüketebilirsiniz.
 • Çok kısa sürede çok fazla tedavi denemek vücudunuza zarar verebilir. Şifalı bitkilerle tedavi olmayı tercih ediyorsanız kısa sürede fayda görmeyi beklemeyin.

Bu sayfadaki bilgiler, reçete niteliği taşımaz ve sağlık durumunuza yönelik doğru tedaviyi belirlemede yetersiz olabilir.Kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora danışın.Bu içeriğin hazırlanmasına Pendik Yüzyıl Hastanesi katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece
bilgilendirme amaçlıdır ve tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içermemektedir. Tanı ve
tedavi gerektiğinde, lütfen hekiminize başvurunuz.

Son blog Yazıları

 • Üroloji

  İdrar Kaçırma (İnkontinans) Nedir?

  İdrar kaçırma, terim olarak “inkontinans” olarak da adlandırılan bir durumdur. Bu...

 • Üroloji

  Penis Eğriliği (Peyronie) Nedir?

  Penis eğriliği, birçok erkekte görülebilen yaygın bir durumdur. Bir miktar eğrilik...

 • Üroloji

  Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon)

  Sertleşme sorunu, erkeklerde sıkça görülen bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Bu durumda,...

İnstagram
Bilgi Alın