Vakum Kürtaj - Pendik Yüzyıl Hastanesi

Vakum Kürtaj

Vakum Kürtaj

Vakum kürtaj, erken gebelik döneminde tercih edilen, rahim içeriğinin vakum aspirasyonu yoluyla nazikçe çıkarıldığı cerrahi bir prosedürdür. Bu işlem genellikle lokal anestezi altında, kısa sürede ve düşük riskle gerçekleştirilir. Rahim ağzını genişletmek, ardından ince bir tüp (kanül) aracılığıyla vakum uygulamak suretiyle yapılır. Acil tıbbi durumlar veya istenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında kullanılır.

Vakum Kürtaj Nedir?

Kürtaj, kadın doğum uzmanlarının en sık uyguladığı küçük cerrahi müdahalelerden biridir. Küretaj, genel anlamda rahim içinde istenmeyen bir gebeliğin tahliyesini ifade eder. Yasal çerçevede uygulanan ve hamileliğin 10.haftasına kadar gerçekleştirilen kürtaj işlemi, potansiyel semptomlar ve komplikasyonlara karşı deneyimli doktorlar tarafından yapılmaktadır.Günümüzde en sık vakum aspirasyon yöntemi ile kürtaj yapılmaktadır.İşlem, özel vakum kanülleri aracılığıyla gerçekleştirilir ve rahim içindeki gebelik dokularının emilerek temizlenmesini sağlar.

Hangi Durumlarda Vakum Kürtaj Yapılır?

İstenmeyen gebeliklerde ya da rahim içinde yaşamı sonlanmış 3 aydan küçük gebeliğin olması durumunda kürtaj işlemi uygulanır. Kürtaj olabilmeniz için bazı şartları taşımanız gerekiyor.


Bunlar genel olarak şu şekilde sıralanır;
  • Gebeliğin 10. haftayı aşmamış olması gerekir.

  • 10. haftayı aşan gebeliklerde bebekte sakatlık olması ya da anne sağlığını ciddi tehdit etmesi durumunda sağlık kurulu onayı ile kürtaj yapılabilir.

  • 18 yaşın altında olan kişilerde kürtaj için ebeveynlerinin onayı gereklidir.

  • 18 yaş üstü ve evli kadınlarda eşlerinin izni olmalıdır.

  • 18 yaş üstü ve bekar kadınlar kendi rızaları ile hiçbir izne gerek duymadan kürtaj olabilir.

Vakum Kürtaj Ağrılı Mıdır?

Vakum kürtaj,genellikle daha az ağrılı bir seçenektir.İşlem sırasında özellikle vakum etkisinin yoğun olduğu sırada rahim içi boşaltılırken uterus kasılmaları ile birlikte ağrı hissedilebilir. Oysa genel anestezi ile kürtaj işlemi gerçekleştirildiğinde hasta hiçbir ağrı hissetmediği gibi bu işlemin yapılma aşamasını görmediği için işlemin hasta üzerinde bırakabileceği psikolojik etki de daha az olmaktadır.

Vakum Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj işlemine ancak bir jinekolog muayenesi sonrası yapılan gerekli tetkik ve tahliller sonucunda doktorunuz karar vermelidir.Yapılan muayene ile rahmin pozisyonu, gebeliğin uterusun hangi bölgesine yerleştiği, dış gebelik durumu olup olmadığı, tüplerin ve yumurtalıkların ne durumda olduğuna bakılmalıdır.Tespit edilen muayene bulguları hasta ile paylaşılmalıdır. Günümüzde kürtaj işlemi Karmen enjektörü vasıtasıyla vakum aspirasyon yöntemi ile yapılmaktadır. Bu yöntem hem kolay hem daha az risklidir.


Kürtaj lokal yada genel anestezi verilerek yapılabilir. Lokal anestezi ile rahim ağzı (serviks)'in her iki yanına ağrı hissini önlemek için anestezik madde enjekte edilir.Kurşun kalemden daha ince olan plastik uç rahim ağzından içeriye sokularak enjektörün oluşturduğu vakum sayesinde emilerek çekilir. İşlem sıklıkla 5-10 dakikayı geçmez.Bu yöntem ile kürtaj işlemi sırasında özellikle vakum etkisinin yoğun olduğu sırada rahim içi boşaltılırken uterus kasılmaları ile birlikte ağrı hissedilebilir. Oysa genel anestezi ile kürtaj işlemi gerçekleştirildiğinde hasta hiçbir ağrı hissetmediği gibi bu işlemin yapılma aşamasını görmediği için işlemin hasta üzerinde bırakabileceği psikolojik etki de daha az olmaktadır.

Vakum Kürtaj Sonrası Bilinmesi Gerekenler?

Kürtaj sonrası genital bölge enfeksiyonlara karşı çok müsait olduğundan dolayı hijyene ekstra dikkat edilmeli.Kürtaj sonrası 2-3 hafta havuz ,deniz, jakuzi ve küvette banyo yapılmamalıdır.Kürtaj sonrası hasta mutlaka dinlenmelidir.Doktor tavsiyeleri ve verilen ilaçları düzenli kullanması gerekmektedir.

Uzman Hekim Kadromuz

Operatör Doktor Hale KAYIRAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Operatör Doktor Yuşa ABAY

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Operatör Doktor Seylan TAPAN

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Operatör Doktor Özlem ÖZBİLEN

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Operatör Doktor Esra GÜNAY

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Formu Doldurun, Size Ulaşalım

İnstagram
Bilgi Alın