Diş Ağrısı Nasıl Geçer? | Pendik Yüzyıl Hastanesi

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş ağrısı, çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Bunlar, diş etlerine yapışan yemek artıkları, kırık dişler veya bakteriyel enfeksiyonlar gibi durumları içerebilir. Geçici diş eti tahrişi de bazı durumlarda diş ağrısına yol açabilir. Ancak, evde bulunan bazı malzemelerle akut diş ağrılarını geçici olarak hafifletebilme imkanına sahip olabiliriz.

Diş Ağrısı Ne İyi Gelir?

 • Soğuk kompleks
 • Sarımsak
 • Karanfil
 • Tuzlu su
 • Papatya, adaçayı ve biberiye den elde edilen bitkisel özler

Evde yapılan ağrı hafifletici uygulamaların etkisi genellikle ağrının sebebine göre değişmektedir.Belirtilen uygulamaların antibakteriyel etkisi vardır ,yani iltihabı hafifletebilir ve böylece ağrıyı azaltabilirler. Doğrudan ağız mukozasından emebilirler. Ancak diş çürümesinden, sinir hasarından veya iç iltihaplanmadan kaynaklanan bir diş ağrınız varsa, yapılması gereken tek şey mümkün olduğu kadar çabuk dişçiye gitmektir.

Diş Ağrısında Soğuk Kompleks

Birçok durumda ağrıyı hafifletmek için ilk tercih buz ve soğuk uygulamalardır.Bu uygulama diş ağrısı için de hızlı bir şekilde işe yarar. Soğuk nedeniyle kan damarları kasılır ve bu da etkilenen bölgeyi bir miktar uyuşturur. Buz torbalarının etrafına daima bir bez sararak ve sık sık mola vererek uygulayınız

Sarımsak

Sarımsak doğal bir mikrop öldürücü olarak kabul edilir ve bu, aktif madde Allicin nedeniyledir. Bu, sarımsak hücreleri kesilerek veya ezilerek tüketildiğinde salınır. Bu bir yandan o bilinen kokuyu yaratırken diğer yandan bakteri, virüs ve mantarlara karşı etkilidir. Bir diş sarımsağı soyun, ikiye bölün ve bıçağın düz tarafıyla hafifçe bastırın. Kısa bir süre bekledikten sonra iltihaplı bölgenin üzerine koyun.

Karanfil 

Karanfil, diş ağrısı için en mucizevi ilaçtır.Çünkü hem ağrıyı hafifletici hem de antibakteriyel etkiye sahiptir ve bu nedenle antiinflamatuardır. Öjenol burada günü kurtaran aktif maddedir ve o kadar güçlüdür ki periodontitis ve diş pulpası iltihabına karşı ilaçlarda da kullanılır. Ağrıyı hafifletmek için, kurutulmuş karanfil tomurcuğunu ısırın veya ağzınızı karanfil yağıyla çalkalayın.

Tuzlu su

Tuzlu su dezenfekte eder ve bu nedenle sadece cilt hastalıklarından değil aynı zamanda iltihaplı diş etlerinin neden olduğu diş ağrılarından da kurtulmak için tercih edilen bir uygulamadır. Bunu yapmak için bol miktarda tuzu ılık suda eritin, karışımın soğumasını bekleyin ve ardından ağzınızı çalkalayın. Ancak dikkatli olun: gargara sonrası tükürün temiz suyla ağzınızı çalkalayın – aksi takdirde diş ağrısına hızla mide bulantısı eşlik eder!

NOT

Diş ağrısı, bazen hafif rahatsızlık verebileceği gibi bazen de günlük yaşantınızı ciddi şekilde etkileyebilecek kadar şiddetli olabilir. Bu ağrı, vücudunuzun size bir sinyal göndererek bir sorun olduğunu bildirdiği bir belirtidir. Eğer 2 günden uzun süren şiddetli diş ağrınız varsa, mutlaka bir diş hekimine  başvurmak gerekir.Diş hekimleri, bu ağrının kaynağını belirler ve uygun tedavi yöntemleriyle sizi tedavi eder.

Diş ağrısı çeşitli sebeplerden dolayı gelişebilir.Geçici diş rahatsızlıkları genelde evde uygulanan Soğuk kompleks , Ağrıyan dişe Sarımsak ve Karanfil koyarak veya ,Tuzlu su ile gargara yaparak hafiflemektedir.Bu içeriğin hazırlanmasına Pendik Yüzyıl Hastanesi katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece
bilgilendirme amaçlıdır ve tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içermemektedir. Tanı ve
tedavi gerektiğinde, lütfen hekiminize başvurunuz.

Son blog Yazıları

 • Üroloji

  İdrar Kaçırma (İnkontinans) Nedir?

  İdrar kaçırma, terim olarak “inkontinans” olarak da adlandırılan bir durumdur. Bu...

 • Üroloji

  Penis Eğriliği (Peyronie) Nedir?

  Penis eğriliği, birçok erkekte görülebilen yaygın bir durumdur. Bir miktar eğrilik...

 • Üroloji

  Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon)

  Sertleşme sorunu, erkeklerde sıkça görülen bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Bu durumda,...

İnstagram
Bilgi Alın