Kolesterol - Tedavisi İstanbul | Pendik Yüzyıl Hastanesi

Kolesterol

Kolesterol

Kolesterol, hücre yapısının önemli bir bileşeni olan ve vücutta doğal olarak üretilen bir yağ benzeri maddedir. İki ana türü vardır: LDL (kötü kolesterol) ve HDL (iyi kolesterol). LDL, damar sertliğine ve kalp hastalıklarına yol açabilirken, HDL, kalp sağlığını koruyarak LDL'nin olumsuz etkilerini dengelemeye yardımcı olur. Yüksek kolesterol seviyeleri, genellikle sağlıksız beslenme alışkanlıkları, egzersiz eksikliği, obezite ve genetik faktörler sonucu ortaya çıkar. Kolesterolü yönetmek için sağlıklı diyet, düzenli fiziksel aktivite ve gerekirse ilaç tedavisi önemlidir. Doktor kontrolünde düzenli kan testleri ile kolesterol seviyeleri izlenmeli ve gerekli yaşam tarzı değişiklikleri yapılmalıdır.

Kolesterol Nedir?

Kolesterol, vücutta büyük oranda karaciğerlerde sentezlenen çok işlevli bir lipit çeşididir. Kolesterolün az ya da çok olması bazı hastalıklara zemin hazırlayabilir. Yapısı itibariyle suda çözünürlüğü çok az olduğu için kanda dolaşabilmesi, lipoprotein adı verilen moleküller ile mümkün hale gelir.


Kanda oluşan kolesterol ve lipoprotein oranlarına göre farklı kolesterol türleri ortaya çıkar. Bunlar LDL (Kötü Kolesterol) ve HDL (İyi Kolesterol) olarak adlandırılır. Dahiliye uzmanlarımız detaylı muayene ve tetkikler sonucunda kolesterol rahatsızlığının tanı ve takibini gerçekleştirir.

Kötü Kolesterol (LDL) Nedir?

Lipoprotein miktarı düşük olan kolesterol kötü kolesterol olarak adlandırılır. Bunun sebebi; kolesterolün kanda dolaşımını sağlayan lipoproteinin azlığına bağlı olarak tıkanıklık gelişmesidir. Damarlarda yaşanan tıkanıklık sonucu kalp krizi, ivme gibi ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

İyi Kolesterol (HDL) Nedir?

Lipoproteinin yüksek oranda bulunması halinde iyi kolesterolden söz edilir. Böylece kolesterol, kanda serbestçe dolaşır ve damar tıkanıklığı, kalp krizi, ivme gibi problemlerin önüne geçilmiş olur. İyi kolesterolün belirli aralıklarda kalması sağlık açısından oldukça önemlidir.

Yüksek Kolesterol Tanı ve Tedavisi

Yüksek kolesterol belirti vermediği için genellikle tesadüfen kan tahlillerinde ortaya çıkar. Eğer yüksek kolesterol uzun süredir varsa damarlara ve kalbe zarar verdiği için kalp ve damar hastalıklarının belirtileri sonucunda hastalar doktora başvurabilir. Eren evrede teşhis edilmesi ve kalbe zarar vermesinin önüne geçilmesi için rutin kan tahlilleri yapılmalıdır.


Yüksek kolesterol tedavisi için öncelikle altta yatan diğer hastalıkları teşhisi ve tedavisi gerçekleştirilir. Buna ek olarak kolesterol ilaçlarının kullanımı ve beslenme düzeninde değişiklikler önerilebilir. Sebze ağırlıklı beslenmek, tam sağlı süt ve süt ürünlerinin kullanımını azaltmak, sigarayı bırakmak, işlenmiş gıda tüketimini kısıtlamak ve egzersiz yapmak gibi yaşam tarzında değişikliklere gidilebilir.

Uzman Hekim Kadromuz

Uzman Doktor Ayhan KAYA

İç Hastalıkları

Uzman Doktor Hacer ASLANKURT

İç Hastalıkları

Uzman Doktor Mehmet TURHAN

İç Hastalıkları

Formu Doldurun, Size Ulaşalım

İnstagram
Bilgi Alın