Penis Eğriliği (Peyronie) Nedir? | Pendik Yüzyıl Hastanesi

Penis Eğriliği (Peyronie) Nedir?

Üroloji

Penis Eğriliği (Peyronie) Nedir?


Penis eğriliği, birçok erkekte görülebilen yaygın bir durumdur. Bir miktar eğrilik genellikle doğal olarak kabul edilir ve çoğu durumda cinsel performans ve işlev üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olmaz. Ancak, bazı durumlarda eğrilik ciddileşebilir ve kişinin cinsel işlevselliğini etkileyebilir.

Peyronie hastalığı, penisin eğriliği ile ilişkilendirilen bir durumdur. Bu durumda, penisin içinde fibröz plak adı verilen sert lezyonlar gelişir ve bu da penisin eğriliğine neden olabilir. Peyronie hastalığı genellikle ereksiyon sırasında ağrıya ve çeşitli derecelerde eğrilik veya şekil bozukluğuna neden olabilir.

Eğer penisinizde belirgin bir eğrilik varsa veya Peyronie hastalığı belirtileri yaşıyorsanız, bir Üroloji uzmanına danışmanız gerekebilir.

Penis Eğriliği Türleri Nelerdir?

Penis eğriliği farklı türlerde olabilir ve en yaygın olanları şunlardır:

 • Konjenital Penis Eğriliği (Doğuştan): Doğumda mevcut olan ve doğuştan gelen bir durumdur. Kordee, penisin alt kısmında kısalık veya bağ dokusunun anormal bir gelişimi nedeniyle penisin eğri olmasına neden olabilir. Bu durum genellikle doğumdan hemen sonra fark edilir.
 • Peyronie Hastalığı: Peyronie hastalığı, penisin ereksiyon halindeyken anormal bir şekilde eğriliği ile ortaya çıkar. Bu durumda, penisin içinde fibröz plak adı verilen sert lezyonlar gelişir ve bu da ereksiyon sırasında penisin eğriliğine neden olabilir. Peyronie hastalığının tam olarak neyin sebep olduğu bilinmemekle birlikte, penisin ereksiyon sırasında tekrarlayan yaralanmaların bir sonucu olabileceği düşünülmektedir.

Penis Eğriliği (Peyronie)  Belirtileri Nelerdir?

Peyronie hastalığı, peniste eğrilik veya bükülme ile ortaya çıkan  bir durumdur. Bu hastalık genellikle penis dokusunda plakların oluşmasından kaynaklı olabilir.Bu plaklar, penisin doğal şeklini değiştirerek eğriliklere veya bükülmelere neden olabilir. Hastalığın belirtileri arasında, penisin eğri veya bükülmüş bir görünüme sahip olması, peniste topaklar veya sertliklerin hissedilmesi, ereksiyon halinde penis uzunluğunda kısalma ve penis şaftında çevre doku kaybı veya girintili bir görünüm.Ereksiyonun alınması veya sürdürülmesinde zorluklar, eskisi kadar sert olmayan ereksiyonlar, ereksiyon sırasında ağrı hissi ve cinsel ilişki sırasında ağrı veya zorluklar da Peyronie hastalığının diğer yaygın belirtileridir. Her hasta farklı semptomlar yaşayabilir ve bu semptomlar kişiden kişiye değişebilir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız bir Üroloji uzmanına danışmanız gerekebilir.

Penis Eğriliği Kaybolur Mu?

Penis eğriliği nadiren tedavi edilmeden geçer. Hafif vakalarda belirtileriniz kendiliğinden kaybolabilir. Ancak ciddi vakalarda semptomlarınız giderek artacaktır. Mutlaka bir uzmana muayane olmanız gerekebilir.

Penis Eğriliği (Peyronie) Nasıl Tedavi Edilir?

Peyronie hastalığı, penisin eğri veya bükülmüş bir şekilde doğal olmayan bir şekilde kavisli olması durumudur.Peyronie hastalığı çeşitli yöntemler ile tedavi edilebilir. 

 • Ekstrakorporal Şok Dalga Tedavisi (ESWT), peniste fibröz plakların parçalanmasına yardımcı olmak için şok dalga tedavisi kullanır. Bu yöntem, penis eğriliğini azaltmak ve düzeltmek için uygulanan bir yöntemdir.Tedavi, genellikle birkaç hafta veya aylık seanslar halinde yapılır ve etkilerini görmek için birkaç seans gerekebilir.ESWT’nin yan etkileri genellikle hafif ve geçicidir, ancak bazı kişilerde ciltte kızarıklık, şişlik veya hafif ağrı görülebilir. Tedavinin etkinliği kişiden kişiye değişebilir ve bazı durumlarda birden fazla tedavi seansı gerekebilir.
 • Doktorlar, eğriliği azaltmak ve semptomları yönetmek için oral ilaçlar veya penise enjekte edilebilen ilaçlar reçete edebilirler. Bu ilaçlar, eğriliği azaltmaya ve plak oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir.
 • Vakum cihazları, penise kan akışını artırarak ve dokuları esneterek penis eğriliğini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • İleri durumlarda, penis protezleri cerrahi olarak yerleştirilebilir. Bu protezler, cinsel ilişki sırasında ereksiyon sağlamak için kullanılabilir.
 • Eğer diğer tedavi seçenekleri başarısız olursa veya eğrilik çok belirgin ise, cerrahi müdahale düşünülebilir. Cerrahi seçenekler arasında plak çıkarılması, penisin düzeltilmesi veya protez yerleştirilmesi gibi işlemler yapılır.


Bu içeriğin hazırlanmasına Pendik Yüzyıl Hastanesi katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece
bilgilendirme amaçlıdır ve tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içermemektedir. Tanı ve
tedavi gerektiğinde, lütfen hekiminize başvurunuz.

Son blog Yazıları

 • Üroloji

  İdrar Kaçırma (İnkontinans) Nedir?

  İdrar kaçırma, terim olarak “inkontinans” olarak da adlandırılan bir durumdur. Bu...

 • Üroloji

  Penis Eğriliği (Peyronie) Nedir?

  Penis eğriliği, birçok erkekte görülebilen yaygın bir durumdur. Bir miktar eğrilik...

 • Üroloji

  Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon)

  Sertleşme sorunu, erkeklerde sıkça görülen bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Bu durumda,...

İnstagram
Bilgi Alın