Sarı Kantaron yağının faydaları nelerdir? | Pendik Yüzyıl Hastanesi

Sarı Kantaron yağının faydaları nelerdir?

Genel Sağlık

Sarı Kantaron yağının faydaları nelerdir?

Sarı Kantaron Yağı, hafif yanıklar, yaralar ve iltihaplı bölgelerden morluklar ve varisli damarlara kadar aklınıza gelebilecek birçok soruna iyi geldiğini biliyor muydunuz? Yazımızı incelerek kantaron yağının faydalarına ulaşabilirsiniz.

Kantaron yağı nedir?

Geçmişi Avrupaya dayanan ve daha sonra Asya ve Amerika da dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde yetiştirilen kantaron familyasından çiçekli bir bitkidir. Parlak sarı çiçekleri ile akıllarda kalır.Haziran ayında çiçek açmasıyla toplanıp belli işlemlerden geçerek bizlere ulaşır.Hafif orta şiddette depresyon ve anksiyete gibi duygudurum ve duygusal bozuklukların geleneksel olarak tedavisindeki yararları ile bilinir.

Kantaron yağının faydaları nelerdir?

Sarı kantaron yağının depresyon, melankoli ve histeri üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinmektedir.

Yağın antienflamatuar özelliği bulunmaktadır.İçerisinde bulunan elementlerin  bazı patojenlere karşı antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu ve penisiline dirençli bazı bakteri türlerinin bile büyümesini engellediğini bilimsel olarak test edildiği bilinmektedir. Bu yağın çizik, yanık, yara ve problemli sivilce durumlarında hasarlı, problemli cildin bakımı ve onarılması açısından etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Kantaron yağındaki elementler, ciltteki metabolik süreçler üzerinde çok karmaşık bir etkiye sahiptir; bu, kollajen sentezinin uyarılmasına ve stratum korneumun yapısının güçlendirilmesine yol açarak hücre yoğunluğunu ve hücreler arası bağları artırır. Sonuç olarak cilt yüzeyinden su buharlaşması azalır ve mikrobiyal enfeksiyon, iltihaplanma, kaşıntı ve ciltte pullanma gibi durumları azaltır. Sonuç olarak  bu yağ , atopik dermatit ve sedef hastalığı için en iyi cilt bakım ürünlerinden biridir. kantaron yağı, cildin bariyer fonksiyonları bozulduğunda kuru ve kimyasallara maruz kalan ciltlerin bakımı için saf olarak veya diğer cilt bakım ürünleriyle karıştırılarak kullanılabilir.  

Kantaron yağı nasıl yapılır?

Sarı kantaron yağı  Hypericum bitkisinin güzel, parlak sarı çiçeklerinin, yağda çözünen bileşenlerini çıkarmak için organik soğuk preslenmiş Naturel Sızma Zeytinyağı içinde düşük sıcaklıkta güneş enerjisiyle infüzyon yoluyla üretilir. Bu bitkisel infüzyon, iyileştirici merhemler, antiinflamatuar losyonlar ve sinir ağrısını hafifleten masaj yağları dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kullanılmaktadır.

Kantaron yağı nasıl  kullanılır?

Ciltte yüksek düzeyde sarı kantaron yağı fototoksik olabilir, bu nedenle kullanımdan sonra birkaç saat yoğun güneş ışığından kaçınılması önerilir. Az miktarda yağ yeterli olacaktır.(örneğin yüzün her yerine 2-4 damla)Masaj yaparak emilimini hızlandırabilirsiniz.Bu içeriğin hazırlanmasına Pendik Yüzyıl Hastanesi katkı sağlamıştır. Sayfa içeriği sadece
bilgilendirme amaçlıdır ve tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içermemektedir. Tanı ve
tedavi gerektiğinde, lütfen hekiminize başvurunuz.

Son blog Yazıları

 • Üroloji

  İdrar Kaçırma (İnkontinans) Nedir?

  İdrar kaçırma, terim olarak “inkontinans” olarak da adlandırılan bir durumdur. Bu...

 • Üroloji

  Penis Eğriliği (Peyronie) Nedir?

  Penis eğriliği, birçok erkekte görülebilen yaygın bir durumdur. Bir miktar eğrilik...

 • Üroloji

  Sertleşme Sorunu (Erektil Disfonksiyon)

  Sertleşme sorunu, erkeklerde sıkça görülen bir cinsel fonksiyon bozukluğudur. Bu durumda,...

İnstagram
Bilgi Alın