Diş Beyazlatma - Pendik Yüzyıl Hastanesi

Diş Beyazlatma

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma, estetik görünümü artırmak için kullanılan bir yöntemdir. Diş minesindeki lekeleri gidermek ve sararmayı azaltmak amacıyla yapılır. Diş hekimleri tarafından uygulanan profesyonel diş beyazlatma, güvenli ve etkili sonuçlar sağlar. Evde kullanılan diş beyazlatma ürünleri de bulunmaktadır ancak hekim kontrolünde yapılan işlemler daha etkilidir. Fakat bu işlemlerin uzun süreli etkisi, kişisel bakım alışkanlıkları ve beslenme alışkanlıklarıyla da ilişkilidir. Diş beyazlatma, güzel bir gülüş elde etmek isteyenler için popüler bir seçenektir.

Diş Beyazlatma Nasıl yapılır?

Işıltılı bir gülümseme özgüven verir ve daha çekici görünmemizi sağlar. Beyaz dişler genç, canlı ve çekici görünür.İnsanlarla iletişim kurarken öncelikle ağız bölgesine odaklanırız.Parlak bir şekilde gülümseyebilen kişiler genelde daha özgüvenlidir.

Dişlerdeki sararmanın farklı sebepleri olabilir.Sık sık tüketilen kahveler sigara kullanımı gibi maddelerin içerdiği nikotinden dolayı diş minesinin kristal yapısında birikmeye başlar buda diş minesine zarar verir. İlaçlar da lekelere neden olabilir. Aynı zamanda diş rengi yaşa bağlıda koyulaşabilir.

 

Diş beyazlatma, özgüveni artıran ve çekici bir gülümseme elde etmenin bir yolu olarak öne çıkar. Beyaz dişler, genç, canlı ve çekici bir görünüm sunar. İnsanlarla iletişim kurarken, genellikle ilk dikkatimizi ağız bölgesine çekeriz. Parlak bir gülümseme, genellikle daha özgüvenli bir izlenim bırakır.

 

Diş sararması farklı sebeplerden dolayı görülebilir. Kahve ve sigara gibi maddelerin içerdiği nikotin, diş minesinin kristal yapısında birikime neden olabilir ve dişlere zarar verebilir. İlaçlar da diş lekelerine yol açabilir. Ayrıca, yaşlanma süreciyle birlikte diş rengi doğal olarak koyulaşabilir.

 

Diş beyazlatma yöntemleri, diş hekimleri tarafından sağlanan profesyonel tedavilerden evde kullanılan beyazlatma ürünlerine kadar çeşitli tedavileri içerir. Bu yöntemlerle dişlerin daha beyaz ve çekici bir görünüme kavuşması mümkündür.

Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

Evde Beyazlatma (Home Bleaching)

Diş beyazlatma, dişlerin doğal rengini açmak ve onlara daha beyaz bir görünüm kazandırmak amacıyla uygulanan kozmetik diş tedavisidir. Diş beyazlatma işlemi genellikle diş hekimi muayenehanesinde yapılır. Ancak evde diş beyazlatma, diş hekiminin önerdiği diş beyazlatma ürünleri kullanılarak da yapılabilir.

 

Ofis Beyazlatma(Office Bleaching)

Ofis tipi beyazlatma işlemi genellikle yaklaşık bir saat sürer. Ancak nadir durumlarda dişlerin beyazlatılması için birkaç seansa ihtiyaç duyulabilir. Bu işlemde kullanılan beyazlatma jeli, evde kullanılan jellerden daha yüksek konsantrasyonlardadır. Bu nedenle işlemin diş hekimi gözetiminde yapılması gerekmektedir.

İşlem dişlerdeki lekeleri, renk bozukluklarını ve sararmaları hızla giderir ve dişlerin daha beyaz ve sağlıklı görünmesini sağlar. İşlemin maliyeti evde beyazlatmaya göre daha yüksek olsa da çok daha hızlı ve etkili sonuçlar alınabildiği için sıklıkla tercih edilmektedir.

Diş beyazlatma diş minesi ve diş etleri için tehlikeli midir?

Doğru uygulama talimatlarına uyulduğu takdirde diş etlerine zarar gelmesi beklenmemektedir. Dişçi muayenehanesinde yapılan tedavi sırasında diş eti çizgisi uygun malzemeler ile kaplanır. Hastalar beyazlatma tedavisinden sonra diş hassasiyetinde artış fark edebilirler ancak bu genellikle florlama önlemleriyle giderilebilir. Güncel bilimsel bilgilere göre uygulama talimatlarına uyulduğu takdirde sert diş yapısına olumsuz bir etki beklenmemektedir.

Diş beyazlatma işlemi vücuda zarar verebilir mi veya alerjiye neden olabilir mi?

Eğer uygulama talimatlarına uygun bir şekilde uyulursa ve fazla jel ağızdan uzaklaştırıldığında bir yan etki olmamaktadır.Alerjilerin oluşumuna ilişkin de herhangi bir bilimsel veri mevcut değildir.

Dişlerinizi ne sıklıkla beyazlatmalıyız?

Çok sık veya çok yoğun yapılan tedaviler sert diş yapısında değişikliklere neden olabilir veya dişlerin çok hassas hale gelmesine neden olabilir. Bu nedenle beyazlatma yöntemlerinin yılda birkaç kez kullanılmasını tavsiye etmemektedir.

Diş renginin diş sağlığıyla alakası var mı?

Hastanın dişlerinin rengi oldukça kişisel bir durumdur ve dişlerin ve çevrelerinin yapısına ve işlevine bağlıdır. Dişlerinizin rengi hayatınız boyunca değişir. Bunun nedeni, hem diş minesinin dış tabakasındaki doğal aşınma ve yıpranma hem de aşırı sürtünme veya diş kemiğinin alttaki daha sarımsı katmanlarını açığa çıkaran aside maruz kalma nedeniyle oluşur. Dişlerde renk değişikliği aynı zamanda sert diş yapısındaki ve diş sinirindeki hastalıkların bir göstergesi de olabilir. Ayrıca genel sağlık bozuklukları, kalıtsal yatkınlıklar, erken çocukluk döneminde kullanılan ilaçlar ve aşırı flor alımı sonucu dişlerde renklenmeler meydana gelir. Bütün bunlar dişin içten dışa renginin bozulmasına neden olur.

Ayrıca elbette diş yüzeyindeki birikintilerden dolayı oluşan diş renklenmeleri de vardır. Bu öncelikle yiyecek ve içeceklerle olur, aynı zamanda ilaç alırken de olur. Dişlerin rengi, bazı durumlarda diş hastalıklarına belirti de vermektedir.

Uzman Hekim Kadromuz

Diş Hekimi Bahar ÖZKAYNAK KORKMAZ

Diş Kliniği

Diş Hekimi Selen Elif MERT

Diş Kliniği

Diş Hekimi Hacı Ahmet KARAMAN

Diş Kliniği

Formu Doldurun, Size Ulaşalım

İnstagram
Bilgi Alın