Diyabet Cerrahi - Pendik Yüzyıl Hastanesi

Diyabet Cerrahisi

Diyabet cerrahisi, tip 2 diyabeti ve obeziteyi tedavi etmek amacıyla uygulanan bir yöntemdir. Bu cerrahi müdahaleler, genellikle bariatrik cerrahi olarak adlandırılan prosedürleri içerir ve kilo kaybını teşvik ederek insülin direncini azaltmaya, pankreasın insülin üretimini artırmaya yöneliktir. Bu şekilde, kan şekerinin kontrol altına alınması ve diyabetin iyileşmesi amaçlanır. Ancak, bu cerrahi prosedürlerin riskleri, enfeksiyon, kanama ve vitamin eksiklikleri gibi potansiyel komplikasyonları içerir. Diyabet cerrahisi, her hasta için uygun olup olmadığı dikkatlice değerlendirilmeden önce diyet ve yaşam tarzı değişiklikleriyle birleştirilerek düşünülmelidir.

Diyabet Cerrahi Nedir?

Obezite ve Tip 2 diyabet, her iki sağlık sorunu da vücudun metabolizması ile ilgili  problemlerle doğrudan ilişkili rahatsızlıklardır.Tip 2 diyabet genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıkar.Şeker hastalığına yakalanan insanların yaklaşık yüzde 95’ini oluşturan Tip 2 diyabet, vücudun yeterli insülin üretmediği veya ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamadığında ortaya çıkan kronik bir metabolik bozukluktur.Diyabetin ortaya çıkmasındaki en büyük problem fazla kilo alımıdır.Diyabet Cerrahisi Tip 2 diyabet hastalarında en sık kullanılan cerrahi işlemlemdir.

Obezite ameliyatları gibi ameliyattan sonra kilo kaybına yol açan aynı değişiklikler,tip 2 diyabetinde de iyileşmesine yol açabilir.En önemlisi bu hastalığa sahip hastaların, vücudun şekeri sağlıklı bir şekilde kullanma yeteneği ameliyatla yeniden kazandırılmaktadır.

Diyabet Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Bu operasyon laparoskopik cerrahi tekniği ile yapılmaktadır.

Teknik, geleneksel ameliyatlarda olduğu gibi karın tam açılmadan hastanın karnına 5-10 mm boyutunda küçük delikler açılarak, laparoskopik kamera, aydınlatma ekipmanı, cımbız ve cerrahın aletlerinin yerleştirilerek operasyona başlanmasıdır.

 

Kullanılan aletler, yaraları lazerle kesmek ve pıhtılaştırmak için kullanılan neşterler, doku ve organları aynı anda kesip yapıştıran aletler gibi karmaşık elektronik ve teknolojik özelliklere sahip ileri teknoloji aletlerdir. Bunlar, yalnızca ekiplerin bunları kullanmak için özel eğitim ve öğretim aldığı uzman kişilerin kullanılmasına izin verilen cihaz ve araçlardır.

 

Bu ileri teknoloji, mide ve bağırsakları bölüp birleştirerek gıdaların diyabetten sorumlu hücrelerle temas etmeden geçebileceği yeni bir geçit oluşturmak, böylece sindirim sisteminin çalışmasını tedavi etmeye yardımcı olacak şekilde değiştirmek için kullanılır. 

 

Diyabet cerrahisi, hastanın durumuna göre farklı ameliyat yöntemleri ile yapılır. Doktorunuz ön görüşme ve detaylı muayeneler sonucunda sizin için en doğru yöntemi belirleyecektir.

Diyabet cerrahisinde, Transit bipartisyon, SADI-S ve İleal interpozisyon olmak üzere 3 farklı ameliyat uygulanır;

Kimler Diyabet Cerrahisi İçin Uygundur?

Diyabet cerrahisi, genellikle aşırı kilolu olan ve tip 2 diyabeti kontrol edemeyen bireyler için düşünülen bir seçenektir.

İşte diyabet cerrahisinin uygun olabileceği bazı durumlar:

 

Aşırı kilolu veya obez bireyler:Diyabet cerrahisi genellikle vücut kitle indeksi (VKİ) 35'in üzerinde olan bireylerde düşünülür.

 

Tip 2 diyabet kontrol altına alınamayan bireyler:Diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi gibi geleneksel yöntemlerle tip 2 diyabeti kontrol etmek mümkün değilse ve bu durum ciddi sağlık sorunlarına yol açıyorsa, cerrahi bir seçenek değerlendirilebilir.

 

Diyabetle ilişkili diğer sağlık sorunları olanlar:Diyabet cerrahisi, diyabetle birlikte gelişen diğer sağlık sorunları, özellikle obezite ile ilişkili olanlar için düşünülebilir. Bu sorunlar arasında hipertansiyon, uyku apnesi ve kolesterol sorunları bulunabilir.

 

İlaç tedavisi ve diyetin etkisiz olduğu durumlar:İlaç tedavisi ve yaşam tarzı değişiklikleri ile kontrol altına alınamayan diyabet durumlarında cerrahi bir seçenek düşünülebilir.

 

Ancak, diyabet cerrahisi, diğer tedavi yöntemleri başarısız olduğunda ve bireyin genel sağlık durumu uygunsa düşünülen bir seçenektir. Her hasta farklıdır ve bu nedenle cerrahi seçeneği değerlendirmek için doktorunuzla detaylı bir şekilde konuşmanız önemlidir. Diyabet cerrahisi, riskleri ve faydaları dikkate alınarak, bireyin genel sağlık durumu, yaşam tarzı ve tercihleri temelinde bireyin özel durumuna uygun olarak değerlendirilmelidir.

Diyabet Cerrahinin Avantajları?

Bu süreç sayesinde pankreas bezini etkileyerek şeker hastalığına neden olan hormonların salgılanmasını durdurma ve bloke etme becerisine ulaşıyoruz. Bu hormonların salgılanma noktaları ve hücreleri mide, onikiparmak bağırsağı ve ince bağırsağın ilk bölümünde yer alır ve besinlerin bu sindirim kanalından geçerek iç duvardaki onlardan sorumlu hücrelerle temas etmesiyle salgılanmaları başlar. .

 

Bunun için hastanın yediği besinlerin yolu midenin başlangıcından ince bağırsakta uzak bir noktaya kaydırılarak bu hücrelerin bulunduğu iç duvarla teması önlenir, böylece hormon salgılanması da engellenir. diyabetin ortaya çıkmasından sorumludur.

 

Bu ameliyata, mideden bağırsağa kadar gıdanın yolunu değiştirdiği ve diyabetten kaynaklanan daha önceki tüm hastalıkları tedavi ettiği için “metabolik cerrahi” veya “metabolik bypass veya üçüncü” adı verildi

Diyabet Cerrahinin Riskleri Var Mıdır?

Diyabet cerrahisi, tip 2 diyabetin tedavisi için kullanılan bir yöntem olmasına rağmen, beraberinde belirli riskleri de taşır. Cerrahi operasyonlarda olduğu gibi bu ameliyatta da  enfeksiyon, kanama ve anesteziye bağlı komplikasyonlar gerçekleşebilir. Ayrıca, diyabet cerrahisi sonrasında kan şekerinde dalgalanmalar görülebilir, bu da hipoglisemi veya hiperglisemi gibi sorunlara yol açabilir. 

 

Besin emiliminde değişikliklere neden olan cerrahi müdahaleler, besin eksiklikleri riskini artırabilir. Yara iyileşmesi sorunları ve safra kesesi taşı oluşumu gibi diyabet cerrahisinde görülebilecek riskler arasında yer almaktadır. Sonuç olarak, diyabet cerrahisi öncesinde dikkatlice değerlendirilmeli ve bireyin genel sağlık durumu göz önüne alınarak riskler ve avantajlar değerlendirilmelidir.

Uzman Hekim Kadromuz

Operatör Doktor Mehmet BABÜR

Obezite ve Metabolik Cerrahi

Operatör Doktor Erhan BAKIRCIOĞLU

Obezite ve Metabolik Cerrahi

Formu Doldurun, Size Ulaşalım

İnstagram
Bilgi Alın