Artroskopik - Pendik Yüzyıl Hastanesi

Artroskopik (Kapalı) Diz

Artroskopik

Artroskopi, cerrahi müdahale gerektiren eklem problemlerini teşhis ve tedavi etmek için kullanılan minimal invaziv bir yöntemdir. Küçük bir kamera ve aletler, eklem içindeki sorunları görüntülemek ve düzeltmek için eklem içine yerleştirilir. Bu teknik, daha az ağrı, hızlı iyileşme ve azaltılmış komplikasyonlar sağlar. Artroskopik cerrahi, genellikle diz, omuz, dirsek, bilek ve diğer büyük eklemlerde uygulanır ve hastaların yaşam kalitesini artırabilir.

Artroskopik (Kapalı) Diz Ameliyatı Nedir?

Diz artroskopik cerrahi, eklem içine yerleştirilen bir kamera aracılığıyla minimal invaziv bir yöntemle gerçekleştirilir. Bu cerrahi yaklaşım, eklem içindeki sorunları tedavi etmek amacıyla kullanılır. Küçük deliklerden eklem içine sokulan cerrahi aletler, bir monitörde izlenerek operasyon gerçekleştirilir. Artroskopik cerrahi, geleneksel cerrahi yöntemlere göre daha az doku hasarı ve daha hızlı iyileşme gösterir.

Hangi Durumlar Uygulanır?

Diz artroskopisi, menisküs yaralanmaları, ön ve arka çapraz bağ yaralanmaları, yan bağ yaralanmaları, diz kireçlenmeleri, kıkırdak lezyonları, sinovit ve eklem içi serbest cisim gibi çeşitli diz hastalıklarının teşhis ve tedavisinde kullanılan bir cerrahi yöntemdir. Bu minimal invaziv cerrahi, hastanın iyileşme sürecini hızlandırabilir ve komplikasyon riskini azaltabilir. Hastanın durumuna bağlı olarak, diz artroskopisi menisküs onarımları, bağ yaralanmalarının tedavisi, kıkırdak sorunları ve diğer diz sorunlarının çözümü için uygulanmaktadır.

Ameliyat Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ameliyat öncesinde, anestezi işlemi için aç karnına gelmek önemlidir, bu nedenle ameliyat öncesinde 8 saat bir şey yememelisiniz. Düzenli kullandığınız ilaçları doktorunuza danışarak almalısınız ve kan sulandırıcı ilaçları bir hafta öncesinden doktor onayıyla bırakmalısınız.Metal eşyaları çıkartmalı, gerekli tetkik sonuçlarını ve görüntüleme filmlerini yanınızda bulundurmalısınız. Eğer diz veya ayak bileğinizden ameliyat olacaksanız, şort getirmek rehabilitasyonu kolaylaştırabilir.

Artroskopik (Kapalı) Diz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat sırasında genel, veya lokal anestezi kullanılabilir.Bu ameliyat, diz kapağına açılan iki delik aracılığıyla yapılır.Diz içine enjekte edilen sıvı ile eklem genişletilir, böylece dokunun yapısı ve kıkırdak incelenebilir. Bir delikten kameralı bir cihaz geçirilirken, diğer delikten cerrahi materyal ile işlem yapılır. Kamera tarafından kaydedilen görüntüler bir monitöre aktarılır ve doktor, bu görüntülere bakarak operasyonu yönlendirir.

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıldır?

Diz artroskopik cerrahiden sonra takip edilmesi gereken önemli adımlar vardır. İlk olarak, doktorun verdiği talimatlara kesinlikle uymak önemlidir. Yara izlerinin bakımı dikkatle yapılmalıdır, temiz ve kuru tutulmalı, doktorun önerdiği şekilde pansuman yapılmalı ve su temasından kaçınılmalıdır. Fizyoterapist veya doktor tarafından belirlenen diz hareketleri ve rehabilitasyon egzersizleri düzenli olarak yapılmalı, bu da dizin güçlenmesine ve normale dönmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, ağrı veya iltihap hissi hissedildiğinde,doktora başvurulması önemlidir.

Artroskopik (Kapalı) Diz Ameliyatının Avantajları?

  • Artroskopi, açık diz ameliyatlarına göre daha az invaziv bir yöntemdir. Küçük kesiklerle gerçekleştirilen bu ameliyati, daha az doku hasarı ve daha kısa iyileşme süresi sağlar.

  • Artroskopik cerrahi, küçük kesilerin neden olduğu az sayıda dikişle gerçekleştirilir.

  • Artroskopi, dizin iç yapısını daha detaylı görmek mümkündür.Bu, doktorların sorunları daha etkili bir şekilde tanımlamasına ve tedavi etmesine olanak tanır.

  • Daha az komplikasyon, hastaların ameliyat sonrasında daha çabuk normale dönmelerine olanak sağlar.

  • Artroskopik cerrahi, genellikle daha az kan kaybına neden olur ve postoperatif ağrı düzeyini azaltabilir. Bu da hastaların ameliyat sonrası dönemi daha rahat geçirmelerine yardımcı olmasını sağlar.

Uzman Hekim Kadromuz

Doçent Doktor Murat AYDIN

Ortopedi ve Travmatoloji

Doktor Öğretim Üyesi Ahmet MERT

Ortopedi ve Travmatoloji

Operatör Doktor Gönenç KAPICIOĞLU

Ortopedi ve Travmatoloji

Formu Doldurun, Size Ulaşalım

İnstagram
Bilgi Alın