Jinekomasti - Pendik Yüzyıl Hastanesi

Jinekomasti

jinekomasti

Jinekomasti, erkeklerde görülen iyi huylu meme büyümesini tanımlayan bir terimdir. Fazla kilo,düzensiz beslenme,hormonal problemler sonucu memenin büyümesi ile sonuçlanan estetik bir problemdir. Günümüzde ilaç tedavisi veya ameliyat ile jinekomasti tedavisi sağlanabilir.

Jinekomasti nedenleri?

Erkeklerde jinekomasti, hormonların düzensiz çalışmasından kaynaklanabilen bir durumdur. Vücutta testosteron miktarının azalması ve östrojen miktarının artması durumlarında jinekomasti gelişebilir. Ayrıca, bebeklerde doğumdan sonra anneden geçen östrojen nedeniyle büyük göğüslü doğan bebekler de görülebilir, ancak bu durum genellikle birkaç hafta içinde kendiliğinden geçer.  Ergenlik döneminde hormon düzensizlikleri nedeniyle ve yaşlılarda genellikle 50-60 yaş arasındaki erkeklerde sıkça gözlemlenir. Bunun yanı sıra, birçok ilaç da jinekomastiye neden olabilir. Bu ilaçlar arasında prostat kanseri tedavisinde kullanılan ilaçlar, AIDS tedavisinde kullanılan ilaçlar, anksiyete ilaçları ve kemoterapiler bulunur. Ayrıca, uyuşturucu madde ve alkol kullanımı, kişide görülebilecek tümörler, tiroid, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği gibi hastalıklar da jinekomastiye yol açabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl yapılır?

Jinekomasti ameliyatı erkeklerde meme büyümesini düzeltmek için yapılan bir cerrahi işlemdir. Bu ameliyat, genellikle bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilir. 

Ameliyatın öncesi hastaya  uygulanacak tüm işlemler detaylı bir şekilde doktoru tarafından hastaya anlatılır.Jinekomasti ameliyatı lokal ve genel anestezi şeklinde uygulanmaktadır.

 

Cerrah, meme büyümesinin derecesine bağlı olarak meme başının etrafında veya meme altında kesiler yapar. Bu kesiler, ameliyatın sonuçlarına ve izlere göre dikkatle uygulanır.Cerrah, fazla meme dokusunu, yağ dokusunu ve gerektiğinde fazla cilt dokusunu çıkarır. Bu, meme dokusunun erkeksi bir görünüme kavuşmasını sağlar.Cerrah, liposuction (yağ emme) ve doku çıkarma gibi farklı cerrahi teknikler kullanılabilir. Liposuction, yağın emilmesi için ince bir kanül kullanılarak yapılır. 

 

Doku çıkarma, meme dokusunun çıkarılmasını içerir. Dikişler ve Kesiler dikilir ve dikiş yerleri kapatılır. Dikişlerin çıkarılması gerekebilir, ancak bazı durumlarda eriyen dikişler kullanılır.Cerrah, izlerin daha az görünür olmasını sağlamak için dikkatli bir şekilde çalışır ve cilt yapısına uygun şekilde diker.  Jinekomasti ameliyatı sonrasında hastanın iyileşme süreci kişiden kişiye değişebilir, ancak genellikle ağrı, şişlik ve morarma olabilir. Doktorunuzun önerdiği talimatları izlemek ve düzenli kontrolleri yapmak önemlidir. İyileşme tamamlandığında, hastanın meme büyümesi belirgin bir şekilde azalmış olmalıdır. Ameliyat sonucunda dikkatle yerleştirilen dikişler sayesinde izler minimal olmalıdır.

Jinekomasti Ameliyatı Öncesi yapılması gerekenler?

Kan Sulandırıcı İlaçlar: Ameliyat öncesinde kan sulandırıcı nitelikteki ilaçların kesilmesi gereklidir. Bu nedenle, doktorunuza kullandığınız tüm ilaçlar hakkında bilgi vermelisiniz.

 

Sigara Kullanımı: Sigara kullanıyorsanız, ameliyat öncesi en az 3 hafta önce bırakmanız önemlidir. Sigara, iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir.

 

Tetkik ve Testler: Jinekomasti ameliyatı için gerekli olan tüm tetkik ve testler, ameliyat öncesi yapılır. Bu, ameliyatın güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası yapılması gerekenler?

Jinekomasti ameliyatı sonrasında, erkeklerde meme bölgesinde şişlik ve ödem görülebilir, ancak bu durum genellikle ilk haftanın sonunda azalmaya başlar. Ameliyat sonrasında kas ağrıları da ortaya çıkabilir ve özellikle ilk 3 gün boyunca dinlenmek, kol ve omuzları fazla zorlamamak iyileşme süreci açısından önemlidir. İlk 3 günün sonunda hasta duş alabilir ve işine dönebilir. 

 

Jinekomasti ameliyatı sonrası jinekomasti korsesi kullanılması oldukça önemlidir. Ameliyat sonrası ve doktorun önerdiği süre boyunca düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu korse, iyileşme sürecini desteklemeye yardımcı olur ve ameliyat sonuçlarını korur. Korsenin düzenli ve istikrarlı bir şekilde kullanılması, ameliyat sonrası rahatlamayı artırabilir ve olası komplikasyonları önleyebilir.  Ameliyat sonrası dönemde doktorunuzun önerilerini dikkatle takip etmek, iyileşme sürecinin hızlı ve sorunsuz geçmesine yardımcı olacaktır.

Uzman Hekim Kadromuz

Operatör Doktor Melike YAZOĞLU YANIK

Estetik Ve Plastik Cerrahi

Operatör Doktor Asya Deniz ÖNER

Estetik Ve Plastik Cerrahi

Formu Doldurun, Size Ulaşalım

İnstagram
Bilgi Alın