Alerji Testleri - Fiyatları İstanbul | Pendik Yüzyıl Hastanesi

Alerji Testleri

Alerji, vücudun bağışıklık sisteminin herhangi bir maddeye verdiği bir savunma tepkisi olarak tanımlanabilir. Bu tepki, vücudun çeşitli yerlerinde, çeşitli yollarla ve alerjenlerle ortaya çıkabilir. Alerjik bünyeye sahip (atopik) kişilerde sık tekrarlanan alerji atakları gündelik hayatı etkileyebilir. Alerji testleri ve sonuçlarına göre uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Alerji Belirtileri ve Etkileri

Alerjen maddelerle temasa geçen vücut, solunumda zorlanma, hapşırma, öksürme; burun kaşıntısı, tıkanıklığı, akıntısı gibi belirtiler gösterir. Aynı zamanda gözlerde kaşınma, sulanma, kızarma, şişme; deride kaşıntı, kızarma, kabarma gibi etkiler ortaya çıkabilir. Alerji genellikle solunum, göz ve deride rahatsızlık oluşturacak şekilde görülse de bazı durumlarda solunumu durdurabilen ciddi reaksiyonlara neden olabilir.

Alerji Kimlerde Görülür?

Alerji genellikle beyaz tenli, deniz kıyısına yakın yerde yaşayan, nemli ortamda bulunan kişilerde daha yaygındır. Ancak her bünyede oluşabilecek bir immun sistem tepkisidir. Bebeklikten itibaren görülebilen alerji; yaşla birlikte vücudun farklı bölgelerinde ve farklı alerjenlerle ortaya çıkabilir. Ayrıca hava kirliliği, stres ve gıdalardaki katkı maddeleri gibi faktörler alerji görülme sıklığını artırabilir.

Dönemsel Alerji

En sık görülen alerji türlerinden biri "dönemsel alerji"dir. Bahar aylarında ağaç polenleri, otlar, bitkilerde bulunan polenlerin rüzgarla dağıldığı dönemde atopik kişilerde alerji belirtileri artar. Bu dönemde astım hastalarının solunum problemleri artabilir. Dönemsel alerjilere karşı antihistaminik kullanımı bu dönemde etkili olabilir.

En Sık Rastlanan Alerjenler

Alerjiye neden olan maddelere alerjen denir. Polen, hayvan derisi, ev tozu, mantar, gıdalar, ilaçlar, böcek sokmaları gibi birçok alerjen bulunabilir. Alerji testleri ile bireyin spesifik alerjenlere karşı duyarlılığı belirlenebilir.

Uzman Hekim Kadromuz

Uzman Doktor Ömer ÇAY

Dermatoloji

Formu Doldurun, Size Ulaşalım

İnstagram
Bilgi Alın