ESWT Şok Dalga Tedavisi İstanbul | Pendik Yüzyıl Hastanesi

ESWT Şok Dalga Tedavisi

ESWT Şok Dalga Tedavisi

Ekstrakorporeal Şok Dalga Tedavisi (ESWT), özellikle tendinit, plantar fasiit, kalsifik tendinit ve bazı kemik hastalıklarında kullanılan, non-invaziv bir tedavi yöntemidir. Yüksek enerjili ses dalgalarını kullanarak, vücudun doğal iyileşme sürecini hızlandırır ve ağrıyı azaltır. ESWT, cerrahiye bir alternatif olarak özellikle spor yaralanmaları ve kronik ağrı durumlarında tercih edilir. Hızlı ve genellikle anestezi gerektirmeyen bu prosedür, doku onarımını teşvik eder ve iyileşme sürecini kısaltır. Etkinliği, çok sayıda klinik çalışma ile desteklenmiş, ağrı yönetimi ve rehabilitasyonda yenilikçi bir yaklaşım olarak kabul edilmiştir.

ESWT Şok Dalga Tedavisi Nedir?

ESWT şok dalga tedavisi, özel bir aplikatör ile basınç dalgalarının kas, tendon veya kemikteki hedef bölgeye aktarılması işlemidir. Birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan bu yöntem, ereksiyon (sertleşme) bozuklukları için en etkili tedavilerden biridir. Hastalar bu rahatsızlığın tedavi edilebilir olduğunu bilmeli ve alanında uzman bir doktora muayene olmalıdır.


Üroloji doktorlarımız, sertleşme bozukluğunun altında yatan sebepleri tespit ederek hasta sağlığı için en doğru tedavi yöntemini belirler. Şok dalga tedavisi ses dalgaları ile erektil dokudan geçen plakları kan damarlarından temizleyerek ve yeni kan damarlarının büyümesini teşvik ederek doğal erektil fonksiyonunu geri kazandırır. Bu tedavide başarı oranı oldukça yüksektir.

ESWT Şok Dalga Tedavisi Nasıl Uygulanır?

  • ESWT tedavisi sertleşme sorunu için uygulandığında aktarılan şok dalgalarının gücü diğer ESWT tedavilerine göre daha düşük seviyede tutulur.

  • Şok dalgası tedavisini uygulamak için, penis özel bir jel ile kaplanır. Genellikle penisin farklı bölgeleri hedeflenir.

  • Her seansta gerilmiş penis üzerinde belirlenmiş 3 ila 6 bölge birkaç dakika tedavi edilir. Bir seans genellikle 15 ila 20 dakika sürer.

  • Tedavi devam ederken hastalar bölgede karıncalanma hissi yaşayabilir. Uygulama ağrısızdır.

  • Hasta uygulamadan hemen sonra hastaneden ayrılabilir ve günlük aktivitelerine geri dönebilir.

  • Erekte olma yetisini geri kazandıracak diğer tedavi yöntemlerine kıyasla çok daha doğal bir süreç halinde ilerler.

Tedavi Sonrası

  • Şok dalga tedavisinin etkilerinin tamamen kendini göstermesi ve erektil problemleri kalıcı bir şekilde çözmesi haftada bir uygulama ile yaklaşık altı hafta sürer.

  • Diyabet gibi kan dolaşımını etkileyen metabolik hastalıkları olmayan sağlıklı kişilerde erektilite, şok dalgası tedavisinden sonra genellikle kalıcı olarak korunur.

  • Şok dalgası tedavisinin birkaç ay veya birkaç yıl sonra tekrarlanması da mümkündür. Farklı yaş grupları için başarıyla uygulanabilir.

ESWT Tedavisinde Kullanılan Şok Dalgaları Vücuda Zarar Verir Mi?

ESWT tedavisinde şok dalgaları vücudun dışına uygulandığı ve insan bedeninde doğal bir süreci tetiklediği için vücuda herhangi bir zararı yoktur. Temelinde vücudun kendini iyileştirme mekanizmasından yararlanır. Cerrahi bir işlem gerektirmediği için ortaya çıkabilecek küçük ve ciddi olmayan yan etkilere önlem almak kolaydır.

Uzman Hekim Kadromuz

Doçent Doktor Yılmaz SALMAN

Üroloji

Formu Doldurun, Size Ulaşalım

İnstagram
Bilgi Alın