Penil Protez İmplantasyonu | Pendik Yüzyıl Hastanesi

Penil Protez İmplantasyonu

Penil Protez İmplantasyonu (Mutluluk Çubuğu)

Penil implantlar, sertleşme problemi olan erkeklerin ereksiyon olmalarını sağlamak için penis içine yerleştirilen cihazlardır. Tipik olarak sertleşme probleminde diğer tedaviler başarısız olduktan sonra önerilir. Hasta tüm tedavileri denemiş yine de cinsel aktivite için yeterli ereksiyon yetisini geri kazanamamış ise ise penil implantları düşünebilir. Penis implantları sertleşme problemi için peniste kesi gerektiren ve en az seçilen tedavi yöntemi olsa da, çoğu erkek ve eşleri tedaviden memnun kaldıklarını bildirmiştir.

Penil İmplant Türleri

Penil implant türleri, şişirilebilir ve yarı sert (bükülebilir) olmak üzere iki çeşittir. En yaygın kullanılan penil implant türü olan şişirilebilir cihazlar ereksiyon oluşturmak için şişirilebilir ve ilişki sonrası söndürülebilir. Üç parçalı şişirilebilir implantlar, karın duvarı altına yerleştirilmiş sıvı dolu bir rezervuar, bir pompa ve testis torbası içine yerleştirilmiş bir tahliye vanası ve penis içinde iki şişirilebilir silindir kullanır. Her parçası vücudun içindedir. Üç parçalı şişme implantlar en doğal ve sert ereksiyonu oluşturur ancak herhangi bir diğer implanttan daha fazla arızalanabilecek parçalara sahiptir. İki parçalı şişme implant ise rezervuar gerektirmez ancak üç parçalı implanta kıyasla daha az sert ereksiyon sağlar.


Yarı sert cihazların ise daha az parçası vardır daha kolay bir cerrahi işlem gerektirir. Ancak penis her zaman biraz sert haldedir ve kıyafetlerin içinde kontrol etmek zorlaşabilir. Gizlenmek için vücuda doğru bükülmesi gerekir.

Penil Protez İmplantasyonuna Nasıl Hazırlanılır?

Penis implantlarının en iyi tedavi seçeneği olduğundan emin olmak için doktor, ürolojik muayene de dahil olmak üzere fiziksel bir muayene yapar. Hastanın sertleşme probleminin varlığını doğrular ve başka bir şekilde tedavi edilemeyeceğinden emin olur. Hastanın mevcut ve geçmiş tıbbi geçmişi, özellikle de sertleşme problemindeki deneyimi oldukça önemlidir. Ayrıca doktor penil implant ameliyatının komplikasyonlara neden olma ihtimalinin olup olmadığını tespit etmeye çalışır. Bazı penis implantları kullanmak diğerlerinden daha fazla el becerisi gerektirdiğinden doktor ayrıca hastanın implantı kullanma becerisi olup olmadığını da kontrol eder. Hasta, işlemin neyi kapsadığından ve kendisine en uygun penil implant tipini seçtiğinden emin olmalıdır. İşlemin kalıcı ve geri döndürülemez olduğunu bilmesi önemlidir.

Ameliyat Sırasında Ne Olur?

Penil protez implantasyonu sırasında idrarı toplamak için, mesaneye bir kateter yerleştirir. Sonrasında cerrah penis başının altında veya alt karın bölgesinde bir kesi yapacaktır. Cerrah doğru boyuttaki implantı seçer ve implant silindirlerini penis içine yerleştirir. Tüm implantlar vücut ölçülerine göre özelleştirilmiştir. Doktor, iki parçalı şişme implant takıyorsa, testis torbasına bir pompa ve vana yerleştirir. Üç parçalı şişme implant için ise doktorunuz ayrıca karın duvarı içine rezervuar yerleştirecektir. Cihaz yerleştirildikten sonra, cerrah kesileri diker. Penil implant ameliyatı genellikle 45 dakika ila bir saat arası sürer.

Uzman Hekim Kadromuz

Doçent Doktor M. Yılmaz SALMAN

Üroloji

Formu Doldurun, Size Ulaşalım

İnstagram
Bilgi Alın