Varikosel - Tedavisi İstanbul | Pendik Yüzyıl Hastanesi

Varikosel

Varikosel

Varikosel, testislerin etrafındaki kirli kanı boşaltan damarların anormal şekilde genişlediği ve tıpkı bacaklardaki varisli bir damar gibi şişip büyüdüğü durumdur. Erkeklerde kısırlığın en sık saptanan nedeni varikoseldir. Testiste kan birikmesine ve sıcaklığının yükselmesine neden olurlar. Üreme yeteneğini etkileyebilir, testislerin normal şekilde gelişmemesine veya büzülmesine yol açabilirler. Bununla birlikte, tüm varikoseller sperm üretimini etkilemez. Çoğu varikosel zamanla gelişir. Neyse ki, varikoselin teşhisi kolaydır ve tedavisi mümkündür. Bir varikosel semptomlara neden olursa sıklıkla cerrahi olarak tedavi edilebilir.

Varikoselin Belirtileri Nelerdir?

Bir varikoselin her zaman semptomları yoktur. Bazı durumlarda, özellikle uzun süre ayakta durma veya fiziksel aktivite sonrasında, ağrı veya rahatsızlığa neden olabilir. Ağrı gün boyunca kötüleşebilir, uzanırken azalabilir veya yok olabilir. Bazı varikoseller büyüyebilir ve testislerde gözle görülür bir kitleye neden olabilir. Varikosel sol testisin şişmiş veya sağ testislerden belirgin şekilde daha büyük görünmesine neden olabilir. Testislerin büzülmesi, varikoselin bir başka işaretidir. Tedaviden sonra genellikle normal boyutuna döner.

Varikosel Teşhisi

Teşhis, hem fiziksel hem de tanısal muayene yoluyla oldukça basittir. Kan damarlarının tıpkı bir solucan gibi belirginleşmesinden, bir testisin diğerinden anlaşılır şekilde büyük olmasından teşhis konulabilir. Erkeklerde varikosellerin %78 – %93’ünün sol testiste gözlemlendiğine dikkat etmek önemlidir. Hastalarda özellikle ağır kaldırırken zorlanmalar gözlemlenebilir. Varikosellerin açıkça görülemediği durumlarda ise anormal kan akımı, damarların özel bir boya enjekte edilerek incelenmesini sağlayan venogram aracılığıyla tespit edilebilir.

Varikosel Tedavileri

Varikoseller hem cerrahi prosedürler hem de cerrahi olmayan tedavi seçenekleri ile tersine çevrilebilir. Bu tedaviler, varikoseli oluşturan varisli damarlardaki basıncı azaltmak için tasarlanmıştır. Varikoselektomi, varikosele neden olan damarların bağlanmasını içeren cerrahi bir işlemdir. Ayrıca genel anestezi gerektirmeyen varikosel embolizasyonu vardır. Bu işlemlerin her ikisi de varikoseli hafifletebilir ve sperm sayısında ve kalitesinde iyileşmelere yol açabilir.


 • Açık Varikoselektomi

  Varikosele sebep olan kan damarlarına erişmek için kasıkta bir kesi açılır ve bu kan damarları birbirine bağlanır.

 • Laparaskopik Varikoselektomi

  Karın bölgesinde üç küçük kesi içerir. Kesiklerden biri karın içine laparoskop yerleştirmek için kullanılır. Diğer iki kesik, şişmiş damarları kesmek ve bağlamak için gerekli olan aletleri yerleştirmek için kullanılır.

 • Mikrocerrahi Varikoselektomi

  Kasıkta bir kesi içerir ve cerrahın kan damarlarını görmek için mikroskop kullanması dışında açık varikoselektomiye benzer. Mikroskop kan damarlarını tanımlamayı kolaylaştırır.

 • Varikosel Embolizasyonu

  Anjiyo cihazı yardımıyla bir radyolog tarafından uygulanan ayakta tedavi prosedürüdür. Kateter için kasıktaki deride lokal anestezi kullanılarak küçük bir kesi açılır. X-ışını teknolojisini kullanan kateter, doğrudan varikosel içeren şişmiş damarlara yönlendirilir. Daha sonra doktor, damarların doğrudan görselleştirilmesini sağlamak için kontrast boyayı enjekte eder, böylece sorunun tam olarak nerede olduğunu ve damarın embolize edileceği veya bloke edilebileceği yerin haritasını çıkarabilir.

Varikosel Tedavisi İyileşme

Varikosel embolizasyonunda tam iyileşme için ortalama bir ila iki gün, varikoselektomide ise iki ila üç hafta gerekir. Tedavi sonunda testisler normal boyutlarına geri döner, sperm kalitesi iyileşir ve sayılarında artış gözlemlenir. Sperm sayısının iyileşmesi yaklaşık 3 ay sürebilir. Çiftlerin %30 – %50’si işlem sonrası kendiliğinden çocuk sahibi olur. Varikosel kısırlık istatistikleri, başarılı hamile kalma şansının, ameliyattan sonraki ikinci yılda önemli ölçüde arttığını göstermektedir.

Uzman Hekim Kadromuz

Doçent Doktor M. Yılmaz SALMAN

Üroloji

Formu Doldurun, Size Ulaşalım

İnstagram
Bilgi Alın